Sınırda bekleme süresi 13 güne kadar ulaştı, ihracatçı da nakliyeci de zorda

Sınırda bekleme süresi 13 güne kadar ulaştı, ihracatçı da nakliyeci de zorda

Geçiş belgelerinde yaşanan sorunlar nedeniyle sınır kapılarında bekleme 13 güne kadar ulaştı. Türk nakliyecilerin boş araçları kalmadı. Tüm bunlar ise ihracatçıya maliyet, nakliyeciye ise çıkmaz olarak geri dönüyor.

Türkiye’de karayolları taşımacılığı yapan nakliyeciler sınırlarda bekleme süreleri uzayınca çıkmaza girdi. İhracatçı ürününü göndermek için boş araç ararken, nakliyeciler yurt dışından gelen boş araçlara pazar payını kaptırıyor. Yüzde 50 oranında seferi kaybolan nakliyeciler, problemlerine acil çözüm arıyor. UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergün Bilen, “Ağırlığı İran’dan olmak üzere ülkemize giren boş araçlar, yıllık 600 milyon dolarlık dövizi ülkemizden götürüyor. Bizlerin bu problemine çözüm bulunmazsa mal ihraç etmek için, hizmet ithal etmek zorunda kalacağız” dedi.

Nakliyecilerin gümrükte bekleme sürelerinin uzamasının hem ihracatçıya hem nakliyeciye büyük zarar verdiğini belirten Bilen, “Avrupa’ya açılan gümrük kapıları başta olmak üzere bu alandaki sıkıntılarımız hat safhaya ulaştı. Sınır kapılarımız S.O.S veriyor. Habur Gümrük Kapısı’nda, hafta sonu Kapıkule Sınır Kapısı’nda ve Gürbulak Gümrük Kapısı’nda bekleme süreleri 13-15 güne ulaştı. Araçlarımız sınırda yığıldı. Elimizde ihracatçının ürününü taşıyacak boş araç kalmadı. İhracatçı ürününü müşterisine ulaştırma sıkıntısı yaşarken, bizler de hizmet verememenin sıkıntısını yaşıyoruz. Tüm bunlar olurken bir yandan da yurt dışından gelen boş araçlarla rekabet ederek, pazarımızı korumaya çalışıyoruz.2014’te 151 bin boş araç ülkemize girdi. Sorunlarımıza çözüm bulunmazsa zaten rekabette zorlanan Türk ihracatçısının navlun masrafları artacak, bizlerse pazarımızı kaybetmiş olacağız. Yani mal ihraç etmek için, hizmet ithal etmek zorunda kalacağız” ifadesinde bulundu. Bilen, ‘Sevkiyatların Alıcıya Zamanında Ulaşması’ konulu endeks verilerinde 2012’de 27. sırada olan Türkiye’nin 2014’te 41. sıraya gerilediğini de sözlerine ekledi.

‘İranlı nakliyecilere, önlem alınmalı’ 

Özellikle İran’dan giren boş araç sayısının fazla olduğunu, onlarla da maliyet anlamında rekabet edemediklerini söyleyen Bilen, “Ülkemize bu yılın eylül ayına kadar Gürcistan’dan yaklaşık 18 bin adet, Bulgaristan’dan 13 bin adet ve İran’dan 7 bin adet boş araç giriş yaptı ve ürünleri taşıdı. Özellikle 2014 yılı boyunca 6 bin boş araç girişi yapan İran, 2015 Eylül”de bu rakamı geçti. Gürcistan ve Bulgaristan’dan giren araç sayısı geçen yıla göre azalırken İran’ın artıyor. Mazot fiyatı ülkelerinde ucuz olduğundan, İranlı bir nakliyeci ile Türk nakliyeci arasında yaklaşık 10 kat fazla oluyor. Dünyanın en ucuz yakıtını kullanan ve dünyanın en pahalı yakıtını kullanan iki ülke komşuluk yapıyor. Sonuç olarak bizim nakliyecilerimiz mağdur oluyor” diye konuştu.

‘Avusturya ile transit geçiş belgesi sorunumuz var’

Avrupa’da yılardır transit belge problemi olduğunu vurgulayan Bilen; “Uluslararası lojistik alanında ciddi manada sıkıntılar var. Avrupa Bölgesi’nde yıllardır transit belge problemimiz var. AB ülkelerine Avusturya transit geçiş uyguluyor. Bize uygulamıyor. Biz dışarıdaki araçlarla nasıl rekabet edeceğiz. Ya da bizim ihracatçımız navlun masrafı yüksekken nasıl diğer ülkelerle rekabet edecek. Ülkemiz transit geçiş belgesi alırsa araç başı 400-500 euro gibi bir ek maliyetten kurtulmuş olacağız. Bu belgenin olmaması gidiş dönüş olarak bize bin euroya mal oluyor. Ayrıca 3 gün de zaman kaybı oluyor. Sınır kapılarında beklemeler artıyor. İhracatçı da, bizler de zor durumda kalıyoruz. AB kotaları ve vize geçişleri de büyük engelliyor. AB temmuz ayında bir rapor yayınladı. Türklere kota koymazsak ne olur? Sorusunu cevaplayan bir rapor. Bu raporun sonucunda 3.5 milyar euro daha fazla dış ticaret yapılabilir. AB engelleri kaldırırsa hem kendi hem de Türkiye kazanır. 25 bin kişi Türkiye’de, 14 bin kişi Avrupa’da iş bulur. Dolayısıyla bu konulara daha fazla eğilmemiz gerekiyor” dedi.

 

0