Şoförlükten Rock’n Roll’a Uzanan Bir Hayat Öyküsü : Elvis Presley

Şoförlükten Rock’n Roll’a Uzanan Bir Hayat Öyküsü : Elvis Presley

8 Ocak 1935’te Mississippi’de kamyon şoförü bir babanın ve dikiş makinesi operatörü bir annenin ikiz çocuklarından biri olarak dünyaya geldi. İkiz kardeşini doğumdan önce kaybetti, yoksullukla mücadele ederek tek çocuk olarak büyüdü.

Okuldan mezun olduktan sonra Crown Elektrik firmasında kamyon şoförlüğü yapan Presley, o dönem kamyoncular arasında meşhur olan favorilerini üretmeye başladı. Daha sonra dikkat çekici kıyafetler giymeye özen gösteren Presley’in ses tonundan ve müzik tarzından çok etkilen plak yapımcısı ve müzik şirketi sahibi Sam Phillips ile 1954 yılında Gitarda Scotty Moore, bas gitarda Bill Black ile birlikte üçlü ilk stüdyo kayıtlarını yaptı.

Sun Records’la yaptığı kontrat RCA Record firmasına satılınca Presley, kariyer basamaklarını tırmanmaya başladı. Burada yaptığı single ve albümlerle tüm dünya tarafından konuşulan bir isim haline gelen Elvis Presley, aldığı birçok ödülle birlikte yaşamı boyunca her türlü şöhret, unvan ve zenginliği yaşamayı başardı. Son yıllarda obezite hastalığına yakalanan Presley, 1977 yılında Indianapolis’deki son konserinden sonra 16 Ağustos 1977 tarihinde kalp yetmezliğinden öldü.

Giyim tarzı, müziği ve yaşamıyla ölümünün ardından da taklit edilmeye devam edilen ve sahip olduğu milyonlarca hayranını hiç kaybetmeyen Elvis Presley’in Graceland’daki evi ise daha sonra müzeye çevrildi.

1