Tekstil Sektörü 2015 Yılını Yüzde 14’lük Kayıpla Kapattı!

Tekstil Sektörü 2015 Yılını Yüzde 14’lük Kayıpla Kapattı!

Türkiye’nin İhracatı 2015 yılında hedeflerin altında kalırken, Bursa ekonomisinin en büyük  sektörlerinden tekstil sektöründe de yüzde 14’lük kayıp yaşandı. UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Küresel ekonomide yaşanan toparlanma süreci ve bölgesel siyasi istikrarın kademeli olarak tesis edilmesi ile dış ticaretimizin yeniden artış ivmesi kazanacağına inanıyoruz. 2016 yılında 1,6 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” dedi.

İhracatın yoğun olduğu pazarlarda, yakın coğrafyada yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin tekstil sektörünü de etkilediğini ifade eden Başkan Burkay, “İş dünyası olarak, ülkemizin ihracata dayalı kalkınma hedefleri doğrultusunda yeni pazar arayışlarımızı sürdürürken, alternatif pazarlarda da gücümüzü arttıracak yöntemler geliştiriyoruz. Bu kapsamda dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ve yeni işbirliklerinin kapısını araladığımız İran pazarında etkinliğimizi başardık” diye konuştu. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği olarak 2015 yılında en fazla ihracatı sırasıyla;  Almanya,  Birleşik Krallık, Romanya, ABD ve Rusya’ya gerçekleştirdiklerini ifade eden İbrahim Burkay, geçen yıl ihracatın yoğunlaştığı Avrupa pazarı ile birlikte Orta Doğu pazarında gerileme yaşarken, Amerika ülkelerine ise yüzde 20’nin üzerinde artış yakalandığını kaydetti.

UTİB SEKTÖRÜN GELİŞİMİNE LİDERLİK ETMEYE DEVAM EDİYOR

UTİB olarak 2015 yılı boyunca hedef pazarlar başta olmak üzere ABD, Almanya, İtalya, Çin ve İran gibi sektörü yakından ilgilendiren ülkelerde milli katılım, trend alanları ve alım heyetleri gibi önemli etkinliklere imza attıklarını hatırlatan Başkan Burkay; “Sektörün kalbinin attığı Bursa’da Ar-Ge Proje Pazarımızın 7.’sini;  Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışmamızın ise 5.’sini gerçekleştirdik. Tekstil sanayimize ivme kazandıracak çok önemli projelerin de ilk adımlarını attık. Kentimizi fuarcılığın merkezi haline getirecek ve ticaret hacmine ivme kazandıran COHO Bursa ve Ev&Stil fuarlarımızı büyük başarı ile organize ettik. Katılımcıların ve ziyaretçilerin ilgisi de ne kadar doğru bir hamle yaptığımızı gösterdi. Diğer taraftan da katma değerli üretime geçişte stratejik bir önem taşıyan Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’mizin de temelini attık. Sektörümüzün gelişimine liderlik eden çalışmalarımızla sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize yüksek katkılar sunmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İHRACAT YENİDEN ÇIKIŞA GEÇECEK

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Burkay,  Türkiye’nin yeniden yakaladığı istikrar ile beraber, hükümet tarafından açıklanan reform ve teşvik paketlerinin uygulamaya geçmesiyle birlikte ihracatın yeniden ivme kazanacağına inandıklarını dile getirdi, İbrahim Burkay, açıklamasında şunları kaydetti: “Gelişen ekonomilerdekİ toparlanma işaretleri ile birlikle, en önemli pazarımız olan AB sürecindeki iyileşmeler, ihracat artışımızı destekleyici niteliktedir. Bununla birlikte Türkiye olarak uluslararası ilişkilerde işbirliklerini yeniden tesis edecek adımlar ile ekonomi politikalarının iş dünyasının beklentilerini karşılayacak şekilde uygulamaya geçirilmesi, bizleri büyüme hedeflerimize taşıyacaktır. Ayrıca hedef pazarlara ve katma değerli üretime yönelik desteklerin hayata geçirilmesi, ihracatımızın yeniden çıkışa geçmesini sağlayacaktır.”

0