Kariyer Yolunda Altın Öğütler

Kariyer Yolunda Altın Öğütler

Kariyer basamaklarını çıkmaya başlarken ne istediğini bilmek her zaman adımları hızlandırmaya ve umutla ilerlemeye yardımcı olacaktır. Merdivenin ucundaki kapının kilidini açmak içinse çoğu zaman burun kıvırdığımız klasik öğütler bize yardımcı olacaktır.

Hayatın her alanında deneyim sahibi olmanın önemi ile bizden önce o yollardan geçen insanları dinlemek yol gösterici olacaktır. Önerilerini dikkate almak ve elbette kendi fikirlerinizi ve becerilerinizi tüm bunlarla harmanlamak gerekiyor.

İşte yeni mezunlar için 4 altın öneri:

Nerde birlik orda dirlik

Yani düşünce ve duygunun paylaşıldığı, insan bağının kurulduğu her yerde düzen ve uyum, dolayısıyla mutluluk var. İş arama sürecinde deneyimli insanlardan görüş almak kadar yeni fikirlere açık olmak ve içgüdüleri takip etmek gerekiyor. İnsan ağı her zaman geniş olmalı. Bu hem yeni iş fırsatları hem de gelecek için sağlam ilişkiler oluşturmak demek. Eğitimlere, konferanslara, dost ve büyük sohbetlerine katılın. Fikirlerinizin olgunlaşması ve doğru kararlar alabilmek adına birlik olmak şart.

Yavaş yürü ki birinci olasın!

Elinizde pek çok diploma olabilir ama öğrenme sürecinin yaşam boyu sürdüğünü unutmamak gerekiyor. Bu nedenle acele etmek, düşünmeden, yetenekleriniz üzerine yoğunlaşmadan, etraftaki deneyimli büyüklerin düşüncelerine danışmadan iş dünyasına atılmak uzun vadede hayal kırıklığı demek. Taze bilgileri, teknolojiye hakim oluşu ve yaratıcı beyni ile yavaş ama sağlam yürüyen yeni mezunun başarılı olmama şansı yok.

En kötü tecrübe en faydalı olandır

İş hayatını tırmanma duvarına benzetmiştik. İşin ucunda aşağıya bakıp yükseklikten korkmak ve süreçten kopmak, dengeyi kaybetmek ya da en korkulanı olan düşmek var. İş yaşamına başlamadan önce kötü deneyimlerin bu yaşamın bir parçası olacağını kabul etmek gerekiyor. Her tecrübe ise çabayla kazanılmış yeni bir bilgi, uzun vadede de başarı demek.

Her çok azdan olur

Finansal bir planlama yaparak iş hayatına atılmak çok önemli. Kendi parasını kazanmaya başlayan yeni mezun haklı olarak ilk aşamada bu parayı tatlı tatlı harcamaya doyamıyor. Sevdiğimiz şeyleri yapabilmek için çalışıyor ve para kazanıyoruz kabul, ama yine de baştan bir plana göre ilerlemek  ve para biriktirmeye çalışmak aniden ortaya çıkabilecek bir işsizlik durumunun stresini ortadan kaldırabilir ya da ileride bir hayalin gerçek olmasını sağlayabilir.

Derleme Linki: Kariyer.Net

2