5 adımda verimsiz bir günden nasıl kurtulunur?

5 adımda verimsiz bir günden nasıl kurtulunur?

Boş ve verimsiz geçen bir günden geriye sadece günün keyifsizliği kalır. Peki bu durumdan nasıl kurtulabiliriz gelin hep beraber inceleyelim.

1) Görevleriniz bittiğinde geriye neler kalmış bakın.

Geriye baktığınızda neler yapabileceğinizi gözden geçirin ve  önceliklendirdiğiniz işlerde değişikliğe gidin.

2) Bir ara verin.

Bu çok bilinen bir şey ama bir o kadar da faydalı. DeskTime tarafından toplanan verilere göre en üretken çalışanların her 52 dakikada bir 17 dakikalık ara verdiğini belirtiyor. Ayrıca bu süreçte maillerine dahi bakmıyorlar.

3) Yapılacaklar listenizde yer almayan alakasız bir şey üzerinde çalışın.

İş üzerine yoğunlaştığınızda kendinizi bunalmış hissediyorsanız ara verip müzik dinleyin, kitap okuyun sizi rahatlatacak ve çok germeyecek başla bir işle ilgilenin.

4) Plan yapın.

Kendinizi ödüllendirin. İş çıkışı bir yere gitmek için plan yapın. Böylece oraya gecikmemek adına işe yoğunlaşabilir ve işi bitirmek için kendinize süre sınırı koymuş olursunuz.

5) Listenizdeki en çok korktuğunuz şeyi yapın.

Hepimizin elinde bazen nereden başlayacağımızı bilemediğimiz listeler oluyor. Bu durumda en korktuğunuz işten başlayın. Ona enerji harcadıktan sonra diğer işlerin çokta uzun sürmeyeceğinin farkına varır ve zorluk derecesine göre yapmaya koyulursunuz.

Sonuç olarak verimsiz geçen ve geçeceğini fark ettiğiniz günlerde bu söylediklerimizi uygularsanız sizin için çok daha verimli bir güne dönüşebilir…

 

Banu Öztürk

Sosyalmedyaco

20