Trafiği rahatlatacak gelişme: Halkalı Gümrük Müdürlüğü artık Çatalca’da!

Trafiği rahatlatacak gelişme: Halkalı Gümrük Müdürlüğü artık Çatalca’da!

İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla, Küçükçekmece’de bulunan Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün Çatalca’ya taşınması tamamlandı. Tesisler tamamlandı fakat bağlantı yollarının bitirilememesi nedeniyle halen faaliyete giremedi.

Günde 2 bin 500 tırın girip çıkacağı Çatalca Gümrük alanının 1 yıldan bu yana atıl vaziyette beklediğini belirten Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, “Türkiye ihracat ve ithalatının yüzde 25’ini tek başına yapacak Çatalca Gümrük alanının henüz yolu yok. Yolla ilgili çalışmalar yapılmadı, netleşmedi, yolsuzluktan dolayı tesisler atıl vaziyette duruyor” diyerek ekleyen Kara, “Mevcut yol şu anda hafta sonu trafiğine bile cevap vermiyor. Bu yola TIR trafiğini de eklediğinizde, TEM kilitlenip kalacak. Gümrük alanına giren bu tırların bir çıkışı yok. Aynı yol güzargahından geri dönmek durumundalar. Günde 2 bin 500 tır diye düşünülürse, 2 katı hareketlilik aynı hattan çıkacak. Onun için büyük bir sorunla karşı karşıyayız” diye belirtti.

Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 10’undan fazlasının geçtiği, yılda 40 milyar dolarlık malın işlem gördüğü Halkalı Gümrüğü’nde her gün yaklaşık 5 km trafik kuyruğu oluşuyor. Bu trafiğin şehir içinden Çatalca’ya çekilerek trafiğin rahatlatılması amaçlandığı proje ile Çatalca Gümrüğü’ne günde yaklaşık 700 tırın giriş yapması, bu sayının hafta sonu 2 bin 500’e kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

TOBB’un iştirak şirketi Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. tarafından yap-işlet-devlet modeli ile yapılan Gümrük Kompleksi 60 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 220 bin metrekarelik alana kuruldu. Tesiste gümrük binası, ithalat ve ihracata yönelik depo ve ofisler, sosyal tesisler ve cami bulunuyor.

1