ABD’den Türkiye’ye Şok Uyarı!

ABD’den Türkiye’ye Şok Uyarı!

Washington-Ankara hattında Türk bankaları krizi.

ABD hangi 3 banka konusunda uyardı?

ANKARA-Washington ilişkilerinde akıllara durgunluk veren gelişmeler yaşanıyor. Nasıl olsa yazdıklarımızı yine ‘kaynak göstermeden’ haber yapanlar olacağı için iyisi mi siz yine önceden buradan okuyun.

 

Hazırsanız; başlayalım o zaman…

Son olarak ABD-Türkiye ekseninde tüm dikkatler PYD üzerinde yoğunlaşmıştı. Türkiye, PYD’yi terör örgütü PKK ile bağlantılı diyerek Suriye’de bombalarken, ABD ise PYD’nin kesinlikle terör örgütü olmadığını Suriye’de Esad’a karşı savaştığını iddia etmişti. Bu bombardımana şiddetle karşı çıkmıştı.

 

ŞOK BELGE

İşte tam bu konuları araştırken uluslarararı konularda etkili bir diplomatın anlattıkları insanın kanını donduran nitelikte oldu.

Anlattığına göre, Amerika ile Türkiye arasında son olarak yaşanan bir başka ciddi kriz var. Daha doğrusu Washington’dan gelen şok bir uyarı. Bir belge. Mesele PYD ile ilgili de değil. Ve Türk bankacılık dünyası başta olmak üzere fırtınalar koparacak cinsten. Amerikan Hazine Bakanlığı kaynaklı ama Washington yönetimi imzalı bir uyarı. Terörizmin finansmanı merkezli bir tartışmayı başlatacak türden.

Türkiye belki de bu konuda suçsuz ve töhmet altında. Ama sistemdeki açıklar, istismara açık noktalar ve bankacılık sisteminde uluslararası yasaklı isimlerin faaliyet gösterebilmesi konuyu ciddi hale getiriyor. Amerika’nın Türkiye’ye resmi diplomatik kanallardan şubatta gönderdiği uyarı belgesinde şok ifadeler yer alıyor.

Ankara, açıkça uluslararası terörü destekleyen, BM listelerinde resmen yasaklı ve radikal dinci örgütlere destek sağladığı iddia edilen bazı isimlerin Türk bankalarında hesap açması, para transferi yapması konusunda uyarılıyor.

 

3 TÜRK BANKASI HEDEFTE

Bu hesap hareketliliğinin tespit edildiği üç Türk bankası da bizzat ismen veriliyor.

Ama burası önemli. Çünkü; bu bankaların özellikle ikisi çok büyük ve işlerini ticari itibarlarına zarar gelmeyecek şekilde iyi yapmaları ile tanınıyorlar. 3. banka da ciddi bir sicile sahip. Bankaların bu konudan haberleri de olmayabilir. Ama zan altında kalmamaları, ticari kimlikleri zedelenmemeleri için isimlerini dediğimiz gibi şimdilik gizli tutuyoruz. Ama üç banka ismi var. Devletin kurumlarının normalde bu bankaları bu uluslararası alanda sakıncalı isimlerin hesap açmaması konusunda uyarması ve listeler göndermesi lazım deniliyor. O nedenle bilgilendirilmedilerse bankaları ifşa ederek zan altında bırakmak doğru olmaz.

 

BELGEDE NE DENİLİYOR?

BM YASAKLILARINA TAVİZ VERME

Güvenilir diplomatik kaynaklardan gelen bilgilere göre; belgede Washington, BM Güvenlik Konseyi kararları kapsamında BM tarafından terörist olarak belirlenmiş ve haklarında yaptırım kararı olan şahıslara gerekli yaptırımın uygulanmasını istiyor. Bu şahısların hesap açmamaları, para transferlerinin engellenmesi ve açılmış hesaplarının dondurulması isteniyor. Aksi takdirde konunun çeşitli şekillerde tedbirlerle de gündeme getirileceği belirtiliyor.

 

İLGİNÇ DETAYLAR

Gelen belgede, ayrıca daha ilginç noktalar var. Bu açılan hesaplardan çekilen paraların Kapalı Çarşı’daki bazı dükkanlardan Suriye sınırına yakın illerdeki bazı kuyumculara transfer edildiği iddiası var. Bu şekilde gelen paraların da, IŞİD ve benzeri yapılara iş yapılıyor maskesi ile gönderildiği iddia ediliyor.

 

YAKINDAN İZLENMİŞ

Durumun bu kadar yakından izlendiği bir gerçek. Bunlar Türkiye’ye haksız ithamlar mı; o da bilinmez ama Ankara’nın buna ne yanıt verdiği zamanla anlaşılacak.

 

DURUM TATSIZ

Durum pek parlak değil. Ama bu bankalar öyle önemli bankalar ki; duyulsa kıyamet kopar. Bu bankaların sakıncalı kişiler konusunda bilgisi olmadığından hesapların açılmasından dolayı bu duruma düşmüş olabilirler. Fakat, Türkiye bu ithama haklılığı ya da durumun ne olduğu konusunda mutlaka yanıt vermeli ve bu bankaları rahatlatmalı. İş yine ağırdan alınıp, sonra Suriye sınırında aşırı dinci terör örgütlerinin sızmasına göz yuman ülke damgası yemesi meselesine benzemesin de.

 

SON DAKİKA GELİŞMESİ

Son dakika gelen bilgilere göre, bu bankalara bu sakıncalı kişilerle ilgili uyarı Ankara’da ilgili kurumlarca yapıldı.

 

Zor ve karışık işler.

Kendinize ve Türkiye’ye iyi bakın… Buna bu aralar ihtiyaç var. Ülke yorgun. Vatandaş yorgun. Ama vazgeçmek yok…

Görüşmek üzere….

2