Sıfırdan milyon dolarlık bir şirketin kuruluş hikayesi

Sıfırdan milyon dolarlık bir şirketin kuruluş hikayesi

Özellikle teknoloji dünyasıyla ilgiliyseniz milyon dolarlık girişimler, milyar dolarlık değerlemeleri sık sık duyuyorsunuzdur. Bu tür rakamlar genelde girişimcileri motive etmekle beraber gerçeklerden uzaklaşmalarına neden oluyor.

Peter Dering tarafından kurulan Peak Design ise tutku ve girişimciliğin gerçekten nasıl başarıyı yakalayabileceğinin kanıtı olarak sıfır yatırımcı desteği ile, sadece öz kaynaklar kullanılarak nasıl milyon dolarlık bir şirket kurulabileceğinin canlı örneği.

Peki Peter Dering ne yaptı? Cevap: Kuralları yıktı!

Kural: Milyon dolarlık bir şirket kurabilmek içni bir kaç milyon yatırım desteğine ihtiyacınız vardır.

Peter Dering ve tabi ki 18 kişilik harika ekibi 2016 yılı boyunca çalışarak gelmiş geçmiş en iyi Kickstarter kampanyasına imza attılar. Tabi ki inandıkları harika bir ürün ile beraber. Kampanya başarıya ulaştıktan sonra 2016 yılı bitmeden 23 milyon dolarlık satış yaptılar. Kişi başı 1.28 milyon dolarlık satış anlamına geliyor ve para basma makinası Google için bile kişi başına düşen rakam 1.2 milyon dolar.

Kural:Sadece ürün tasarımcıları, seri girişimciler, MBA derecesine sahip kişiler yeni bir “ürün tasarım” şirketi kurabilir. 

Peter Dering’in bir inşaat mühendisi olması ve Peak Design şirketinin kurduğu ilk şirket olması! Bak sen şu işe, bir kuralı daha yıktı.

Kural: Temel işler dışında her şeyi dışarı yaptırın. 

Peter Dering, Movie Maker’dan ilk Kickstarter videosunu düzenledi ve ilk tasarımlarını Google Sketchup kullanarak tasarladı. Hatta Paint bile kullanmış olabilir. Şirket para kazanmaya başladıktan sonra bazı şeyleri dışarı yaptırmaya başlamış olabilir ama tüm ekip “do it yourself” yani “kendin yap” kültürünü benimsemiş durumda.

Kural: Pazara uygun bir ürün bulduktan sonra yatırımı artırın ve ölçeğinizi genişletin. 

Hayır! Büyümek hedef değildir. İşi büyüten samimiyettir. Eğer çok hızlı bir şekilde büyümek isterseniz ekibe kattığınız her yeni yüz, sizi çok daha zor durumlara sokabilir. Peter bunu bilerek veya bilmeyerek çok iyi bir şekilde başarmış.

Kural: Yüzlerce müşteri görüşüne ve yüzlerce ürün testine ihtiyacınız var. 

Peter Dering, çantanın omuz kenarına ekleyeceği kamera tutucusu için Amerika’da bir parkta gördüğü bir kaç fotoğrafçıya “bu büyük makinaları boynunuzda taşımak kötü değil mi?” diye soruyor ve genel olarak “evet” cevabını alarak ofise dönüyor. Bazen yüzlercesine ihtiyacınız yoktur. Ayrıca şu anda popüler ve büyük olan her şey sonradan bize ihtiyaç olarak dayatıldığı için burada Hanry Ford’un güzel sözünü hatırlamak gerekiyor: “İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.”

Kural: Niş bir alana odaklanın. Herkese hitap etmeye çalışmayın. 

Peter Dering’in en çok satan çantasının ismi ne biliyor musunuz? “Everyday Backpack“! Sanırım daha açıklayıcı bir şey olamaz. Ama şunu da eklemeden geçmeyeceğim. Dering, profesyonel fotoğrafçılar için ürünlerini tanıttıktan sonra hem amatör fotoğrafçılar hem de fotoğrafçı olmayanlar ürünü çok beğendi. Fotoğrafçı değilseniz bile iyi bir ürün sizi çekebiliyor.

Yukarıda yazılan hiç bir şey kural değil. Kurallar amiyane tabirler yıkılmak içindir. Bu nedenle işinize tutkuyla bağlanmanız hepsinden daha önemli. Tutkudan sonraki şey ise aynı tutkuyu paylaştığınız bir ekip. Gerisi geliyor.

0